Esilinastus : Neljapäev 19. aprill

OoperL

Londoni Kuninglik Ooper: Macbeth

The Royal Opera: Macbeth

Vanusepiirang: L
Kategooria: Ooper
Kestus: 3 tundi 20 minutit

Etendus on itaalia keeles ja ingliskeelsete subtiitritega.

Verdi ooperi Shakespeare’i tragöödiast on lavastanud Antonio Pappano koos suurepäraste osatäitjatega, sealhulgas Anna Netrebko, Željko Lucic ja Ildebrando A’arcangelo.

Verdi armastuslugu Shakespeare’i teostega algas Macbethiga, etendusega, mida ta pidas “inimese üheks suurimaks loominguks”. Verdi kavatses libretist Francesco Maria Piave’iga luua midagi “erinevat tavapärasest”. Nende õnnestumist kinnitab iga noot nende muusikas, kus näeme Verdit kõige teatraalsemalt: see kiirgab deemonlikku energiat.

Sõdur Macbeth võitleb Šotimaa kuninga poolel – aga kui kamp nõidu ennustavad, et temast saab ise kuningas, juhib halastamatu ambitsioon Macbethi ja tema naist tegema kohutavaid tegusid.

Mõrv teeb Macbethi kuningaks, kuid tema lühikese, hukule määratud valitsemist iseloomustavad intriigid ja mõrvad. Nõiad teevad veel ühe ennustuse, mis samuti saab tõeks: Macbeth ja tema daam kaotavad oma elu ja õiglus taastatakse.

Phyllida Lloyd´i lavastus 2002.a. Londoni Kuninglikule Ooperile on rikkalikult värvikas, läbi põimunud musta, punase ja kullaga. Nõiad – kunstnik Anthony Ward’i kujundatult kummalised, punase turbaniga olendid – on alati kohalolevad saatuse agendid. Lloyd kujutab Macbethi lapsikust kui tumedat kurbust, mis hiilib nende kohutavate tegude taga. Kuningliku Ooperi lavastuses kasutatakse Verdi 1865.a. Pariisi ooperi parandatud versiooni, mis sisaldab Lady Macbeth’i aariat “La luce langue”.

Muusika: GIUSEPPE VERDI
Lavastaja: PHYLLIDA LLOYD
Dirigent: ANTONIO PAPPANO

Osades:
Macbeth ŽELJKO LUČIĆ
Lady Macbeth: ANNA NETREBKO
Banquo: ILDEBRANDO D’ARCANGELO