Esilinastus : Neljapäev 1. veebruar

OoperL

Londoni Kuninglik Ooper: Rigoletto

The Royal Opera: Rigoletto

Vanusepiirang: L
Kategooria: Ooper
Kestus: 2 tundi 45 minutit

Etendus on itaalia keeles ja ingliskeelsete subtiitritega.

David McVicari tunnustatud lavastust Verdi võimsast ja traagilisest ooperist dirigeerib Alexander Joel. Peaosades Dimitri Platanias, Lucy Crowe ja Michael Fabiano.

David McVicari lavastatud versioonis Verdi jõulisest tragöödiast Londoni Kuningliku Ooperis on peateemaks süütuse rikkumine.

Mantua hertsoni kojanarr Rigoletto neatakse ühe hertsogi ohvri isa poolt tema üleoleva naeru pärast. Kui hertsog võrgutab Rigoletto tütre Gilda, siis tundub, et needus toimib.

David McVicari lavastus toob välja Mantua kohtu julmuse. Pidulikult riietatud õukondlased osalevad Verdi uimastavate, hingestatud tantsude saatel orgiatel ja pidudel. Ooperi muusikaliseteks tipphetkedeks paljudest on pulbitsev “La donna è mobile”, mil hertsog kiidab oma hoolimatust naiste osas; Gilda peen, võimas duett Rigoletto ja hertsogiga; ning uhke kolmanda vaatuse kvartett, mis imeliselt koondab hääled, kui lugu kiirelt jõuab vapustava lõpptulemuseni.

Giuseppe Verdi kirjutas 1855.a,, et Rigoletto oli tema “parim ooper”. Ta pidi üle olema riigi tsensuurist, et seda lugu lavale tuua – tsensuurid vaidlesid ebamoraalse valitseja kujutamise vastu – kuid ta vabastati süüdistustest, kui esietendust 1851.a. saavutas suur edu. Järgmise 10 aasta jooksul etendati “Rigolettot” 250 korda ning ta on jäänud üheks kõige populaarsemaks ooperiks.

Muusika: GIUSEPPE VERDI
Lavastaja: DAVID MCVICAR
Dirigent: ALEXANDER JOEL

Osades:
Rigoletto: DIMITRI PLATANIAS
Gilda: LUCY CROWE
Mantua hertsog: MICHAEL FABIANO