IMAX

Mis on IMAX?

IMAX on lühend väljendist Image MAXimum.

IMAXi eripära seisneb suures pildiformaadis ja suures ekraanis. Kinos Kosmos IMAX on ekraani suurus ligi 300m2. Sellise suurusega ekraani korral peab sellele kuvatav pilt olema piisavalt terav, piisavalt ere ja maksimaalse resolutsiooniga, et seda ka lähedalt hea vaadata oleks: ekraanile kuvatakse läbi kahe projektori üliselge 4K pilt. IMAXi tehnoloogia kuvab kaks pilti täpselt õige asetusega kokku.

IMAX kinosaali puhul on oluline järsk istmete kaldenurk. Ekraan ise on kumer, mis tagab (eriti IMAX 3D filmi puhul) parema pilti sisse-elamise, kusjuures oluline on olla ekraani poole otse. Samuti tasub märkida, et kuna ekraan on tõesti väga suur, on normaalne, et osa pildist võib vaataja vaateväljast välja jääda tekitades pilti sisse sulandumise efekti.

IMAX kvaliteedi tagamisel on samuti oluline igal hommikul enne filme toimuv heli ja pildi kalibratsioon, mis tagab maksimaalse kvaliteediga pildi igaks uueks päevaks.

IMAX formaadid:

  • IMAX 2D, IMAX 3D
  • IMAX 3D HFR (high frame rate): kõrgem kaadrisagedus – 48 kaadrit sekundis tagab sujuvama ja loomulikuma liikumise
  • IMAX DMR (digital media remastering): digitaalselt ümbertöödeldud IMAX filmid. Teatud vanemaid/uuemaid väiksema resolutsiooniga filme on võimalik töödelda IMAX kvaliteedile, ka filmilindilt digitaalseks.

Tehniline info:

Pildi resolutsioon: 4K ~4096×2160 (2 projektorit näitavad ühte pilti kokku)
Heli: 5.1 (koos erilise kõlarite asetusega)
Ekraan: ~22m x 13m

Digitaalne remastering

Märkimisväärne on kindlasti patenteeritud IMAX digitaalse remasteringi protsess ja projitseerimissüsteem. Väiksem ekraani kaugus nõuab oluliselt teravamat kujutist kui tavalises kinos. Selleks on vaja parendatud sisu, mida näidatakse läbi spetsiaalse projektsioonisüsteemi. Seetõttu on IMAX’i pilt eredam ja nüansirikkam, sest pilti näidatakse korraga lausa kahe 4K digikinoprojetoriga.

Heli

Lisaks detailsele pildile on IMAX elamuse lahutamatuks osaks kõrgekvaliteediline heli. Filmi vaatamine IMAX kinosaalis on elamus, mida tunnetada iga oma keharakuga. Kõiki kõrg- ning madalsagedusi on lisaks helile võimalik tajuda ka vibratsioonina. 5.1 helisüsteemi täiustab kinosaali geomeetria, mis oma mõõtmetelt ja paigutuselt heli optimaalselt vaatajateni toob. Täiustatud heliisolatsioon ning kõlarite asetus võimaldab luua kuulamiseks keskkonna, kus vaatamata istekohale on iga helidetail tajutav.

IMAX 2D ja 3D

IMAX film võib olla nii 2D kui 3D formaadis.
2 IMAX 3D projektorit tagavad enneolematult erksa ja terava 3D kujutise. IMAX 3D film koosneb tavaliselt kahest eraldi kujutisest, mis projitseeritakse spetsiaalsele hõbeda kihiga kaetud ekraanile üheaegselt – üks kujutis parema ja teine vasaku silma jaoks. IMAX 3D prillid jagavad kujutist nii, et vasak ja parem silm näevad erinevat pilti, mis muutuvad inimajus üheks, luues imetlusväärsed kolmemõõtmelised pildid, mis tagavad filmi sisenemise efekti.

Audiosüsteem Dolby Atmos®

Dolby Atmos® helitehnoloogia eripäraks on kombinatsioon parimatest heliefektidest ja maailma esimesest reaalsest ruumilisest 3D helist, mis aitab filmi vaadates nihutada taju piire, pakkudes seeläbi tõeliselt erksaid elamusi. KUBRICK kinosaali paigaldatud esimene Dolby Atmos helisüsteem kogu Baltikumis ühendab parima võimaliku helikvaliteedi reaalsusega.

Süsteem toetab korraga kuni 128 erinevat ja erinevalt liikuvat heli ja efekti, mille tõetruuks edastamiseks on saalis selleks spetsiaalselt projekteeritud ja paigaldatud 23 kõlarit ja 4 basskõlarit. Inimeste kõne, muusika ja muud helid liiguvad vaataja ümber kolmedimensioonilises ruumis nagu päris maailmas, mis annab tunde viibimisest sündmuste keskel.